Artykuł sponsorowany

Skąd wzięła się tradycja wieszania świętych obrazów w domach?

Skąd wzięła się tradycja wieszania świętych obrazów w domach?

W domach i mieszkaniach osób wierzących bardzo często można spotkać drewniane krzyże, a także obrazy Jezusa Chrystusa, Maryi, jak również wielu świętych. Obecność tych obrazów to nie tylko świadectwo wiary, ale również źródło inspiracji i pomoc w codziennych modlitwach, ponieważ kościół katolicki nie zabrania oddawania czci osobom świętym uwiecznionym na obrazach. Sprawdźmy jednak, jak długą tradycję ma dekorowanie mieszkań podobiznami świętych?

Od kiedy zaczęto wieszać w domach święte obrazy?

Religia niemal od zawsze była inspiracją dla artystów, którzy tworzyli dzieła nawiązujące do wydarzeń biblijnych. To samo dotyczy malarstwa sakralnego, więc pierwsze święte obrazy powstawały już przed wiekami. Niestety wówczas na posiadanie takich obrazów mogli sobie pozwolić nieliczni. Dlatego w tamtych czasach takie dzieła sztuki można było zobaczyć jedynie w kościołach, zamkach, pałacach lub dworach. Jednak im bliżej czasów współczesnych, tym łatwiej było stać się posiadaczem obrazów przedstawiających osoby święte czy sceny biblijne.

Obecnie szeroko pojęta sztuka sakralna jest powszechnie dostępna, czego przykładem mogą być wyroby, jakie oferuje rodzinna firma Drewniane Krzyże — producent dewocjonaliów z Częstochowy, która specjalizuje się w wytwarzaniu ozdób o tematyce sakralnej. Poza obrazami proponuje ona duży wybór symboli religijnych, m.in. drewniane krzyże. Dbałość o szczegóły oraz użycie najwyższej jakości materiałów gwarantują tym wyrobom wysoki poziom estetyczny, oraz doskonałą trwałość. Nic zatem dziwnego, że to właśnie obrazy świętych lub krzyż są wybierane jako prezent na różne okazje.

Dlaczego warto powiesić w domu święty obraz?

Głównym powodem, dla którego katolicy zawieszają na ścianach swoich domów lub mieszkań święte obrazy albo inne symbole religijne, np. drewniane krzyże, jest potrzeba wyrażenia swojej religijności. Wielu wierzącym obecność wizerunku Jezusa Chrystusa, Maryi bądź innych świętych, których przedstawiają obrazy religijne na płótnie, pomaga w codziennych modlitwach. Warto też zauważyć, że obrazy przedstawiające sceny biblijne przypominają najważniejsze wydarzenia z dziejów religii.

Zgodnie ze stanowiskiem kościoła katolickiego, czczenie podobizn postaci świętych oraz boskich wpisuje się w tradycję wiary i może być praktykowane przez wiernych. Dotyczy to zarówno obrazów świętych prezentowanych w świątyniach lub innych miejscach kultu, jak i tych, które znajdują się w domach prywatnych. Co więcej, symbole takie jak krzyż powinny być w każdym domu.